Warning: Illegal string offset 'title' in /home/tursehit/public_html/wp-content/themes/felici/hades_framework/option_panel/options.php on line 37
Cephe Hattındaki Alaylar, Kesik Dere Şehitliği | Çanakkale Turları
stickyimage

ido, budo, gestaş

Cephe Hattındaki Alaylar, Kesik Dere Şehitliği

Quinn’s Post Mezarlığı ile Yüzbaşı Mehmet Şehitliği’ni geçtikten hemen sonra, yolun sağ yanında yer alan otoparkın kuzey ucunda ve Kesik Dere’nin yatağına yakın bir mevkide yer alır.

Şehitliğin asıl yeri, mevcut şehitliğin karşısında, dere yatağının diğer tarafında, Edirne Sırtı’nın batı yamacı üzerindedir.

Arıburnu Cephesi’nin sağ kanadının bir bölümünü oluşturan buradaki cephe hattında, bilhassa 27. ve 57. alaylara bağlı birlikler görev yapmışlardır. Ancak bu bölgedeki muharebelere 18., 64. ve 72. alaylardan da birliklerin katıldığı olmuştur. 19. Tümen Komutanı Mustafa Kemal’in emir ve komutası altında buradaki muharebelere katılan alayların personelinden şehit düşenlerin bir kısmı, bu şehitliğe gömüldü. Şehitliğin kitabesine göre burada yatan şehitlerimizden isimleri tespit edilenlerin sayısı 1115’tir.

3 sene ago by in Çanakkale Gezi Rehberi. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave A Response

Required