Warning: Illegal string offset 'title' in /home/tursehit/public_html/wp-content/themes/felici/hades_framework/option_panel/options.php on line 37
Nişancı Zirvesi, Sfenks | Çanakkale Turları
stickyimage

ido, budo, gestaş

Nişancı Zirvesi, Sfenks

Anzak kolordusu; Gelibolu Yarımadası sahillerine yönelik çıkarma harekâtına katılmadan önce Mısır’da, Kahire yakınlarında ve piramitlerin bulunduğu bölgede eğitim faaliyetlerini sürdürmüştür. Anzak askerleri o dönemde piramitleri ve Sfenks’i yakından görmüşlerdir.

Eski Mısır uygarlığından kalmış eserlerden muhtemelen etkilenmiş olan Anzak askerleri, 25 Nisan 1915 sabahının ilk saatlerinde Arıburnu sahillerine yaklaştıkları sırada, arazideki bu doğal oluşumun siluetini Sfenks’e benzetmişler ve bu arazi şeklini “Sfenks” olarak tanımlamışlardır.

En çok bilinen ve kullanılan adıyla Sfenks olarak adlandırılan bu doğal arazi şekli, Anzaklar tarafından “Cathedral Rock” (Katedral Kayası) ve “Sniper’s Peak” (Gizlenerek Ateş Eden Adamın Zirvesi) şeklinde değişik adlarla da tanımlanmıştır.

 

2 sene ago by in Çanakkale Gezi Rehberi. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave A Response

Required