Warning: Illegal string offset 'title' in /home/tursehit/public_html/wp-content/themes/felici/hades_framework/option_panel/options.php on line 37
Şehit Komutanlar, Yarbay Hüseyin Avni Bey ve Çataldere Şehitlikleri | Çanakkale Turları
stickyimage

ido, budo, gestaş

Şehit Komutanlar, Yarbay Hüseyin Avni Bey ve Çataldere Şehitlikleri

Çanakkale Cephesi’ndeki muharebeler sırasında askerlerinin şevk ve cesaretini arttırmak amacıyla alay komutanları dahi ön hatlarda çarpışmalara katılmışlardır. Bunun en belirgin kanıtı, Çanakkale’de şehit düşen 15 alay komutanımızdır.

Şehit düşen ve sadece üçünün mezar yerini bildiğimiz alay komutanlarının, alay numaralarına göre sıralanmış listesi aşağıdadır:

14’üncü Alay Komutanı Binbaşı İsmail Hakkı Bey
15’inci Alay Komutanı Binbaşı İbrahim Şükrü Bey
16’ncı Alay Komutanı Yarbay Hakkı Bey
17’nci Alay Komutanı Binbaşı Hüseyin Hilmi Bey
18’inci Alay Komutanı Yarbay Abdülkadir Bey
20’nci Alay Komutanı Yarbay Mehmet Halit Bey
21’inci Alay Komutanı Yarbay Yusuf Ziya Bey
25’inci Alay Komutanı Yarbay Ali Nail Bey
33’üncü Alay Komutanı Yarbay Ahmet Şevki Bey
39’uncu Alay Komutanı Binbaşı Ali Bey
41’inci Alay Komutanı Yarbay Ahmet Fuat Bey
45’inci Alay Komutanı Yarbay Mehmet Refik Bey
47’nci Alay Komutanı Binbaşı Ahmet Tevfik Bey
55’inci Alay Komutanı Binbaşı Hasan Tahsin Bey
57’nci Alay Komutanı Yarbay Hüseyin Avni Bey

57’nci Alay Komutanı Yarbay Hüseyin Avni Bey, mezar yeri bilinen komutanlarımızdan biridir. Kendisi, 13 Ağustos 1915 günü saat 17:00 civarında karargâh çadırının yakınında bir top mermisinin patlaması sonucu şehit düşmüştür. Mezar yerleri bilinen diğer iki alay komutanımız ise Büyük Anafarta Köy Mezarlığı’nda mezarları yan yana olan 20. Alay Komutanı Yarbay Mehmet Halit Bey ile 21. Alay Komutanı Yarbay Yusuf Ziya Bey’dir.
Conkbayırı’na çıkan yoldan Quinn’s Post Mezarlığı ve Yüzbaşı Mehmet Şehitliği’nin hemen güneyinden ayrılan bir başka yol ile Yarbay Hüseyin Avni Bey’in mezarına ulaşmak mümkündür.
Üzerinde “57. Alay Komutanı Avni Bey Şehitliği” yazan bir tabela ile işaretlenmiş olan yol, 600 metre kadardır. Yol güneydoğu yönünde Kesik Dere’ye doğru inmekte, sonra da Edirne Sırtı’nın güney ucunda bir otopark ile noktalanmaktadır.

Parmaklıklarla çevrili mezarın kuzey ucunda, üzerinde Yarbay Hüseyin Avni Bey’in fotoğrafı ve aşağıdaki yazı bulunan mermer bir kaide yer almaktadır:

“Kahraman 57. Alay Komutanı Yarbay Ali Oğlu Hüseyin Avni. Şehit. 31 Temmuz 1331 – 13 Ağustos 1915. Ruhuna Fatiha”
Yarbay Hüseyin Avni Bey’in mezarı, 14 Kasım 1980 tarihinde Kültür Bakanlığı tarafından korunması gereken kültür varlığı olarak tescil edilmiştir.
Çataldere Şehitliği ise Yarbay Hüseyin Avni Bey’in mezarının bulunduğu noktanın yaklaşık 25 metre doğusunda Çataldere’nin batı kenarında bulunur. Hüseyin Avni Bey Şehitliği seviyesinden daha aşağıda olduğundan, yekpare granit bloklardan oluşan basamaklı bir yol ile ulaşılan “temsili” bir şehitliktir. Bu bölgede yer alan gerçek şehitlik alanı ise günümüzdeki temsili şehitlik alanının tam karşısında, Çataldere’nin doğu kenarındaki arazidedir.
Şevki Paşa Haritası’nın 17 no’lu paftasından anlaşıldığına göre, Arıburnu bölgesinde bulunan şehitlikler içinde en geniş alanı kaplayan şehitliktir. Harita üzerinden yapılan ölçümde, yaklaşık olarak 3 bin 600 metrekarelik bir alanı kapsadığı tespit edilmiştir.

Bu şehitlikte; 2., 5., 16. ve 19. tümenlere bağlı alayların personelinden muharebelerde şehit düşenler gömülmüşlerdir. Şehitlerden isimleri tespit edilebilenlerin sayısı 2 bin 835’tir.

2 sene ago by in Çanakkale Gezi Rehberi. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave A Response

Required