Warning: Illegal string offset 'title' in /home/tursehit/public_html/wp-content/themes/felici/hades_framework/option_panel/options.php on line 37
Unutulan Kahramanlar, Karayörük Deresi Şehitliği | Çanakkale Turları
stickyimage

ido, budo, gestaş

Unutulan Kahramanlar, Karayörük Deresi Şehitliği

Albayrak Sırtı üzerinde yolumuza devam ederken, Kanlı Sırt Kitabesi’ne gelmeden yaklaşık 150 metre önce yolun sağ yanında tabelası ve genelde gönderinde dalgalanan Türk bayrağının bulunduğu bayrak direğinin dikili olduğu noktadan Karayörük Deresi yatağına doğru inen taş basamaklı bir merdiven bulunur. Karayörük Deresi Şehitliği, bu merdivenin ulaştığı noktada, dere yatağına gelmeden önce, Albayrak Sırtı’nın doğu yamacı üzerinde küçük bir düzlükte yer alır.

Gerçek şehitlik alanının yakınına 2006 yılında yaptırılan temsili bir şehitliktir. Şevki Paşa Haritası’nın 17 no’lu paftasında da işaretlenmiş olan Karayörük Deresi Şehitliği, çoğunlukla Kanlı Sırt üzerindeki muharebelerde görev yapan 16. tümen personelinden şehit olanların gömüldüğü bir şehitlik alanıdır.

Gerçek şehitlik alanının yer aldığı bölümde ise isimleri tespit edilmiş durumdaki 1153 kişiden daha fazla şehidimizin gömülmüş olduğu tahmin edilmektedir.

2 sene ago by in Çanakkale Gezi Rehberi. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave A Response

Required